GIMNAZJALISTO - KONIECZNIE TO PRZECZYTAJ

Rekrutacja 2017/2018

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową
CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO i USTAWICZNEGO
nr 2 w Wadowicach

Gorzeń nadal na fali – tym razem morskiej.

Znany, dla zapewne już większości czytelników, uczeń Zespołu Szkół nr 2 (popularnego Mechanika) Jakub Burzyński, zdobywając w roku szkolnym 2015/2016 tytuł Laureata Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej EUROELEKTRA, otrzymał dodatkową nagrodę od Rektora Akademii Morskiej w Gdyni. Bonusem był rejs Darem Młodzieży wraz z opiekunem merytorycznym, Panem dr inż. Marcinem Matyjasikiem.

Ta dwójka szczurów lądowych miała zaszczyt i przyjemność w dniach 17 – 24 października uczestniczyć w 8 dniowym rejsie po morzu Bałtyckim największym polskim żaglowcem. Wraz z nimi 130 wilków morskich, w tym załoga stała, uczniowie ze Szkoły Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie Koźlu oraz studenci wydziału elektrycznego Akademii Morskiej w Gdyni. Jak się dowiadujemy nie obce stało się im pełnienie wacht, szorowanie pokładu, klarowanie lin, brasowanie rei czy wchodzenie na maszty. Należy dodać, że Dar Młodzieży to trzymasztowa fregata, żaglowiec szkolny Akademii Morskiej w Gdyni, który kontynuuje tradycję dwóch słynnych poprzedników „Lwowa” i „Daru Pomorza”.

Nagroda, którą otrzymałem jest dla mnie czymś wyjątkowym. Nie spodziewałem się, że tyle ciekawych i nowych rzeczy może mnie spotkać. Będąc na finale olimpiady w marcu nawet nie myślałem, że jeszcze w tym roku pojawię się nad morzem, a tu nie tylko byłem nad morzem, a jeszcze miałem przyjemność pływać najbardziej elitarnym żaglowcem w Polsce. Wiele się nauczyłem, doświadczyłem i muszę przyznać, że stoję przed trudnym wyborem dalszej drogi kształcenia (za parę miesięcy matura). Morze faktycznie kusi i na poważnie rozważam podjęcie nauki w Gdyni. – dodaje Jakub Burzyński.

Studia w Akademii Morskiej to na pewno gwarancja pewnej pracy i wysokich zarobków, już od momentu ich ukończenia. Absolwenci Wydziału Elektrycznego mają możliwość zatrudnienia zarówno na lądzie, jak i na morzu. Po specjalnościach „morskich” oprócz dyplomów ukończenia studiów wyższych można ubiegać się o dyplom morski, uprawniający do podjęcia pracy na stanowisku oficera marynarki handlowej. Studenci kierunku Elektrotechnika, oprócz dyplomu ukończenia studiów wyższych, mają szansę uzyskania dyplomu oficera elektroautomatyka okrętowego, będącego przepustką do pensji od 4 do 5 tys. Euro miesięcznie. Ponadto po ukończeniu praktyki budowlanej, mogą starać się o uzyskanie uprawnień budowlanych bez ograniczeń - w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych oraz elektroenergetycznych. A życie studenckie w pływającym akademiku jest nie do porównania z żadnym innym. Osobiście żałuję, że Wadowice nie mają dostępu do morza… – opiekun dr inż. Marcin Matyjasik.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z rejsu na kanale YouTube https://youtu.be/TV5RFsH71HI

 

Ahoj!

Zdjęcia