GIMNAZJALISTO - KONIECZNIE TO PRZECZYTAJ

Rekrutacja 2017/2018

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową
CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO i USTAWICZNEGO
nr 2 w Wadowicach

W Gorzeniu testowali DRONA - DronGSZ

 

 

11 lutego 2015 roku na terenie Zespołu Szkół nr 2 w Wadowicach odbyły się pierwsze testy Drona.

 

Drona testowali uczniowie 2 klasy technikum informatycznego:

1. Szymon Szpilka

2. Damian Glanowski

Opiekunem naukowym projektu jest: mgr inż. Wojciech Biel – nauczyciel ZS nr 2.

 

Dron składa się z 110 elementów, które zostały połączone według określonych schematów konstrukcyjnych. Współpraca elementów jest jeszcze doprecyzowywana. Testy całej konstrukcji ciągle trwają i nastawione są na współpracę określonych sekcji. Sercem Drona jest specjalny kontroler, od którego zależy stabilność i możliwości rozbudowy poszczególnych płaszczyzn. Najpopularniejszymi kontrolerami obecnie na rynku są:

 - APM 2.6 – stosunkowo nowy kontroler, oparty o oprogramowanie OPEN SOURCE.

 - NAZA V2 – bardzo dobry i popularny kontroler oferujący bardzo duże możliwości rozbudowy.

 - NAZA M-LITE- równie popularny jak NAZA V2, ale znacznie uproszczony i nie oferujący już takiej ilości      akcesoriów.

 - OPEN PILOT CCD – nowość na rynku. Bardzo łatwy do ustawienia, posiada przyjazny interfejs. Zdecydowaną zaletą jest wielkość, waga, cena oraz możliwości, jakie oferuje.

 - HOBBY SIGLO HSM-136 - nie posiada GPS i nie oferuje żadnych dodatkowych akcesoriów, ale jest               stabilny i posiada regulację czułości żyroskopów.

Oprócz doboru kontrolera, należy również dobrać odpowiednie rozłożenie śmigieł względem siatki Drona. Śmigła są bardzo ważnym elementem modelu, ponieważ mają wpływ na zachowanie Drona w powietrzu oraz stanowią pochodną napędu konstrukcji. Mniejsze śmigła wymagają wyższych obrotów, co z kolei wiąże się ze wzrostem wibracji na Dronie. Niestabilność modelu w dalszym etapie może się przełożyć na odchyły wskazań kontrolera. Użycie większych śmigieł to mniejsze obroty i mniejsze drgania oraz mniejsze zapotrzebowanie na prąd. Powinno się, zatem stosować maksymalnie duże śmigła przeznaczone dla danego silnika, przy czym należy upewnić się czy dany typ śmigła, będzie pasował do ramy. Zbyt duże śmigła mogą podczas pracy zaczepiać o siebie wzajemnie, dlatego bardzo ważne są tzw. testy funkcjonalności i połączeń.

 

Podstawowe elementy, z których zbudowany jest Dron (obecnie w fazie testów):

-silniki bezszczotkowe,

-elektroniczne regulatory obrotów do silników bezszczotkowych,

-śmigła,

-kontroler (główny komputer),

-akumulator zasilający oraz ładowarka Li-po,

-podwozie,

-zestaw zdalnego sterowania (nadajnik oraz odbiornik),

-galanteria elektroniczna (wtyki, przewody, szybko-złączki, oświetlenie LED),

-gimbal (opcjonalnie),

-rama.

 

Dron powinien umożliwić współpracę z nowoczesnym telefonem komórkowym (smartfon-em) wykorzystując automatyczne funkcje zaplanowanych zadań (tak zostało określone w projekcie), co w efekcie daje nieograniczone możliwości współpracy i wykorzystania.

 

Budowa Drona, który przyjął roboczą nazwę DronGSZ jeszcze nie została zakończona, termin ukończenia będzie zależał od wyników testów stabilności oraz współpracy z telefonem komórkowym.

 

 

Jak wynika z opisu powstającego projektu: Dron_GSZ - do zadań specjalnych – to statek powietrzny skonstruowany od podstaw, który nie wymaga do lotu załogi obecnej na pokładzie oraz jest pilotowany zdalnie. Dron_GSZ spełnia wszystkie założenia wynikające z definicji BEZZAŁOGOWYCH DRONÓW. Bezzałogowe statki latające obecnie wykorzystywane są głównie przez siły zbrojne do obserwacji i rozpoznania, przez co zwykle wyposażone są w osprzęt służący do obserwacji w postaci głowic optoelektronicznych. Dron_GSZ - do zadań specjalnych wg klasyfikacji BSP (NATO z 2009 r.) przypisany jest do Klasy I dla której masa określona jest poniżej 150 kg oraz normatywne zastosowanie polega na wsparciu operacji na poziomie taktycznym, czyli na szczeblu drużyny, plutonu bądź kompanii a czas lotu wynosi do 6 godzin. Dron_GSZ będzie mógł współpracować z nowoczesnym telefonem komórkowym (smartfon-em) i poprzez to połączenie, będzie można uzyskać następujące zastosowanie: fotografowanie i nagrywanie miejsc trudno dostępnych, reklama oraz przekaz informacyjny.

 

 

Film z testów Drona można zobaczyć na stronie --> www.GorzenTV.pl

Zdjęcia