GIMNAZJALISTO - KONIECZNIE TO PRZECZYTAJ

Rekrutacja 2017/2018

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową
CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO i USTAWICZNEGO
nr 2 w Wadowicach

Seminarium ”Programowanie robotów i budowa sterowników”

 

 

Seminarium ”Programowanie robotów i budowa sterowników” z udziałem uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Wadowicach

 

Dnia 22 listopada 2013r w Krakowie, w Zespole Szkół Mechanicznych odbyło się seminarium ”Programowanie robotów i budowa sterowników„ zorganizowane w ramach realizacji projektu „ Modernizacja Kształcenia zawodowego w Małopolsce”. W spotkaniu wzięli udział nauczyciele z niemieckiej szkoły Andreas-Gordon - Schule z Turyngii oraz uczniowie i nauczyciele szkół województwa małopolskiego.

Powiat wadowicki w tym spotkaniu reprezentowało 9 uczniów klas technikum elektrycznego i elektronicznego Zespołu Szkół nr 2 w Wadowicach pod opieką nauczyciela
mgr inż. Henryka Bąka.

W trakcie seminarium uczniowie zostali zapoznani z systemem i zasadami funkcjonowania niemieckiej oświaty, zasadami współpracy szkół z przedsiębiorstwami i zaprezentowano owoce tej współpracy m.in.: wykonane oprogramowania sterowania sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniu ulic, oraz model takiego skrzyżowania. Projekt został wykonany w oparciu o sterownik typu LOGO, model robota mobilnego z systemem robotycznym „Robotino”, który powstał przy współpracy z firmą FESTO Didactic.

 

Było to ciekawe doświadczenie dla naszych uczniów, ponieważ mogli porównać rozwiązania konstrukcyjne i techniczne kolegów niemieckich z własnymi pomysłami: swoje rozwiązanie sposobu sterowania światłami na skrzyżowaniu czy robota MoRoK (mobilny robot kołowy), który działał w oparciu o następujące rozwiązania:

- system sterowania głową oparty o sieć neuronową, co pozwalało mu wodzić głową za obiektem, który mu wskazano

- instalacja mikrokamery bezprzewodowej pozwoliła na sterowanie ruchami, gdy robot pracował w wyizolowanej przestrzeni

- sprzężenie ruchu głowy robota z niezależnym, inteligentnym sterowaniem tułowia

- tułów, czyli część mobilna na kółkach, samodzielnie omijała przeszkody terenowe , gdy tymczasem głowa nie traciła celu podróży.


Zdjęcia