GIMNAZJALISTO - KONIECZNIE TO PRZECZYTAJ

Rekrutacja 2017/2018

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową
CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO i USTAWICZNEGO
nr 2 w Wadowicach

Nowy projekt Zespołu Szkół nr 2 w Wadowicach w finale E(x)plory

 

 

Ideą Festiwalu E(x)plory (Festiwal młodych naukowców) jest wspieranie młodych polskich naukowców w realizacji innowacyjnych projektów naukowych i ich promocji na arenie międzynarodowej. Równorzędnym celem jest promocja firm opartych na innowacyjnych technologiach, oraz umożliwienie im współpracy z młodymi talentami. Festiwal młodych naukowców to platforma współpracy dla świata nauki i biznesu. Festiwal E(x)plory to również pierwsze w Polsce wydarzenie umożliwiające utalentowanej młodzieży wyjazdy na światowe konkursy poświęcone nauce i nowym technologiom.

 

Spośród przysłanych do końca roku projektów z nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, ekonomicznych i społecznych, przygotowanych przez uczniów i studentów najlepszych uczelni wyższych, jury wyłoniło uczestników tzw. finałów Regionalnych E(x)plory, tzw. RE(x)-ów wśród tego elitarnego grona znalazła się projekt Zespołu Szkół nr 2 w Wadowicach.

 

24 stycznia (czwartek) w Warszawie odbył się finał, na którym Zespołu Szkół nr 2 w Wadowicach prezentował swój projekt.

 

Projekt „Mobilny warsztat samochodowy z identyfikacją części kradzionych” został zaprojektowany przez uczniów III klasy technikum informatycznego:

  1. Kamil Wanat
  2. Damian Ryba
  3. Kamil Pieczara

Opiekunem naukowym projektu jest nauczyciel Wojciech Biel.

 

Mobilny warsztat samochodowy z identyfikacją części kradzionych” – to projekt zbudowany w oparciu o platformę yoomla (Joomla jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL) na stronie: http://www.warsztatsamochodowy.xaa.pl oraz poprzez lokalną bazę warsztatu samochodowego w oparciu OpenOffice.org.(Base) (również licencja pokrewna do GNU GPL).

Pomysł projektu opera się na zbieraniu danych w warsztatach samochodowych np. dotyczących części zamiennych i porównywaniu zebranych danych z bazami dotyczącymi weryfikacji tych danych (np. bazą części kradzionych policji).

Zbieranie danych odbywa się w warsztacie samochodowym podczas naprawy samochodu klienta. Następnie dane wędrują na specjalny serwer zbudowany w oparciu o platformę yoomla na domenie http://www.warsztatsamochodowy.xaa.pl gdzie zostają zapisane i zabezpieczone. Zbierane dane poprzez metody wyszukiwania na serwerze, można porównywać i określać czy są wiarygodne np. czy części samochodowe są kradzione?

Do bazy na serwerze, według założeń projektowych, będzie mieć dostęp policja w celu dokonywania zmian w strukturze danych oraz usuwania błędnych wpisów.

Platforma pozwala również na publikację gotowej struktury bazy części kradzionych, którą można pobrać na lokalną bazę warsztatu samochodowego i dokonać porównań podejrzanych części (będzie to o tyle pomocne, gdy mamy do czynienia z warsztatem samochodowym, w którym występują problemy z czasowym dostępem, do Internetu). Projekt w przyszłości może pozwolić całkowicie wyeliminować obrót kradzionych części oraz zniwelować praktycznie do zera, przestępczość w tym zakresie.

 

Celem festiwalu młodych naukowców jest wyłonienie reprezentacji naszego kraju na największe międzynarodowe konkursy naukowe dla młodzieży w wieku 14-20 lat, takie jak:

  • Intel ISEF w Phoenix w Arizonie (największy na świecie konkurs naukowy dla młodzieży i wiodąca impreza o tym charakterze).
  • INESPO w Utrechcie w Holandii (międzynarodowy konkurs projektów z dziedziny ochrony środowiska i nauki).
  • Expo-Sciences International w Abu Dhabi (prestiżowy festiwal naukowy dla uczniów organizowany od 1987 roku, na którym młodzież prezentuje projekty z kilkunastu dziedzin naukowych).
  • Hong Kong International Science Fair (największe azjatyckie uczniowskie targi naukowe. Obecnie trwają rozmowy afiliacyjne w celu umożliwienia laureatom E(x)plory wzięcia udziału w targach już w przyszłym roku).

 

Jurorzy Festiwalu mają za zadanie docelowo wyłonić 3 laureatów, którzy będą reprezentowali Polskę na międzynarodowych konkursach dla naukowców, wyniki zostaną ogłoszone w dniach 4-6 kwietnia 2013. Projekt Zespołu Szkół nr 2 w Wadowicach został sklasyfikowany w środku finałowej stawki podczas spotkania w Warszawie - to oznacza, że w tej edycji festiwalu nie będzie brany pod uwagę przez komisje, podczas ogłaszania reprezentacji na międzynarodowe konkursy.

 

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Zaawansowanych Technologii (FZT), której zadaniem jest popularyzacja polskiej i europejskiej technologii na świecie. Fundacja osiąga swoje cele poprzez wspieranie rozwoju myśli technicznej, a także transfer technologii 
i wdrażanie w życie innowacyjnych rozwiązań. 
Ambicją FZT jest też to, by dzięki planowanym przedsięwzięciom polska gospodarka stała się konkurencyjna w stosunku do zagranicznych rywali i by innowacyjność i nowe technologie były jej ważnym elementem.

Zdjęcia