GIMNAZJALISTO - KONIECZNIE TO PRZECZYTAJ

Rekrutacja 2017/2018

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową
CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO i USTAWICZNEGO
nr 2 w Wadowicach

2 miejsce w województwie Zespołu Szkół nr 2 w Wadowicach!

2 miejsce w województwie Zespołu Szkół nr 2 w Wadowicach!

 

Uczniowie 2 klasy technikum informatycznego ZS nr 2 w Wadowicach, odnieśli ogromny sukces w tegorocznym Małopolskim Konkursie Własnych Prac Technicznych – Kraków 2017.

 

1. Arkadiusz Baster

2. Krzysztof Obłonczek

uzyskali - 2 miejsce w województwie małopolskim w kategorii: Informatyka na rok szkolny 2016/2017.

 

Małopolski Konkurs Własnych Prac Technicznych organizowany jest przez Zespół Szkół Elektrycznych Nr 2 w Krakowie wspólnie z Oddziałem Nowohuckim Stowarzyszenia Elektryków Polskich, pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, Małopolskiego Kuratora Oświaty, Prezesa Zarządu Krakowskiej Rady Naczelnej Organizacji Technicznej, Prezesa Oddziału Nowohuckiego SEP.

 

Konkurs jest skierowany do uczniów technicznych szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego. Celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowań technicznych z dziedziny elektrotechniki, elektroniki, robotyki i informatyki oraz wspieranie inicjatyw uczniowskich w zakresie wykonywania samodzielnych projektów i prac technicznych.

 

Wyniki MKWPT VIII (22 marca 2017 r.):

- w kategorii informatyka:

1 miejsce – Patryk Wolak - Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu Projekt: „Interaktywne lustro”

2 miejsce – Krzysztof Obłonczek, Arkadiusz Baster - Zespół Szkół Nr 2 im. ks. St. Staszica w Wadowicach

Projekt: „Mechanizmu zabezpieczeń bieżącej sesji integracyjnej na systemy LINUX”

3 miejsce – Szymon Fecko, Dominik Dzik - Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu

Projekt: „Elektroniczny system sprawdzania obecności”

 

Opis funkcjonalny projektu (pracy): Mechanizm zabezpieczeń bieżącej sesji integracyjnej na systemy LINUX – to innowacyjny projekt pozwalający na chronienie wszelakich danych powstających w systemie operacyjnym.

Mechanizm zabezpieczeń bieżącej sesji integracyjnej na systemy LINUX – to narzędzie mogące być alternatywą dla tradycyjnych programów do tworzenia kopii zapasowych. Oferuje użytkownikom możliwość codziennego sporządzania kopii bezpieczeństwa małym nakładem pracy i kosztów. Minimalne wymagania do działania narzędzia to jedynie zewnętrzna (lub wewnętrzna) pamięć masowa wybierana zależnie od potrzeb przez użytkownika z systemem plików NTFS lub EXT4, oraz system operacyjny Linux z wersją jądra minimum 2.6.37.

Działanie projektu składa się z dwóch części. Część główna to program przechowywany w pamięci masowej, na którą mają być kopiowane pliki, który w sposób ciągły monitoruje partycję lub partycje wybrane przez użytkownika za pomocą API udostępnianego przez system Linux, umożliwiającego przechwytywanie informacji o wybranych zdarzeniach dyskowych (np. o otwarciu lub modyfikacji pliku). Program sporządza listę plików używanych podczas danej sesji, kopiuje je pod koniec sesji (podczas zamykania systemu) na wybraną pamięć masową, szyfruje je i opcjonalnie wysyła dane dodatkowo na serwer ftp, uzyskując w ten sposób podwójne zabezpieczenie przed utratą najważniejszych danych. Część pomocnicza to skrypt przechowywany na partycji systemowej użytkownika działający w tle jako usługa, który monitoruje podłączanie do komputera pamięci masowych i odpowiednio reaguje, montując alternatywnie partycję pamięci masowej w drzewie katalogowym systemu, oraz uruchamiając program z odpowiednimi parametrami.

Opiekun naukowy projektu: mgr inż. Wojciech Biel

 

Ponadto w małopolskim konkursie brały udział jeszcze dwa projekty Zespołu Szkół nr 2 w Wadowicach

- Projekt: „Generator gruntowy”

Jakub Burzyński, Kacper Kowalczyk, Patryk Kubas - Zespół Szkół Nr 2 im. ks. St. Staszica w Wadowicach

Opiekun naukowy projektu: mgr inż. Henryk Bąk

- Projekt: „Zegar naścienny z elektroniczną tarczą LED”

Sebastian Koczur - Zespół Szkół Nr 2 im. ks. St. Staszica w Wadowicach

Opiekun naukowy projektu: dr inż. Marcin Matyjasik

 

Obecnie tylko technikum nr 7 z Nowego Sącza, uznawane wielokrotnie za najlepszą szkołę ponadgimnazjalną w Polsce, według rankingu Perspektywy, jest w stanie z nami rywalizować.

Zdjęcia