GIMNAZJALISTO - KONIECZNIE TO PRZECZYTAJ

Rekrutacja 2017/2018

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową
CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO i USTAWICZNEGO
nr 2 w Wadowicach

PROFILAKTYKA PIERWSZY KROK DO ZDROWIA

PROFILAKTYKA PIERWSZY KROK DO ZDROWIA

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie już po raz drugi realizuje Program Zdrowotny profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Małopolsce w 2016r. Autorem i Koordynatorem Merytorycznym Programu Zdrowotnego jest pani dr n.med. Hanna Czajka, uznany specjalista w dziedzinie szczepień ochronnych.                             

Edukacja zdrowotna jest niezbędnym elementem działań profilaktycznych, dlatego też nasza szkoła bierze udział w kampanii informacyjno – edukacyjnej, która ma na celu jak najszersze rozpropagowanie treści prozdrowotnych dotyczących sposobów zapobiegania zakażeniom HPV i zachorowaniom na raka.

Powyższy program stwarza okazje do podjęcia niezwykle ważnego zadania wychowawczego, jakim jest kształtowanie odpowiedzialności młodych ludzi nie tylko za ich własne zdrowie, ale również za zdrowie bliskich. Stanowi także narzędzie do przekazania wiedzy, będącej przepustką do zdrowia.

Pragniemy zwiększyć poziom wiedzy i świadomości dorosłych oraz młodzieży szkolnej (zarówno dziewcząt jak i chłopców) na temat czynników będących przyczyną występowania zakażeń HPV, chorób wywoływanych wirusem, sposobów ich zapobiegania oraz upowszechnianie nawyku systematycznego wykonywania badań profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania chorób nowotworowych, w tym raka szyjki macicy.

Chcąc dotrzeć do jak największej liczby osób przedstawiamy materiały edukacyjne na naszej stronie internetowej szkoły i prosimy wychowawców o aktywne korzystanie z pomocy dydaktycznych podczas godzin wychowawczych i przekazanie informacji rodzicom na najbliższym zebraniu. Dnia 25.11.2016r. upływa termin zakończenia kampanii informacyjno – edukacyjnej.

Zachęcamy do obejrzenia filmu animowanego kampanii edukacyjno-informacyjnej nt. profilaktyki zakażeń wirusem HPV w 2015 r. :

http://profilaktykawmalopolsce.pl/szczepienia-przeciwko-hpv/multimedia/item/964-film-animowany-kampanii-edukacyjno-informacyjnej-nt-profilaktyki-zakazen-wirusem-hpv

Zapraszamy również do odwiedzenia strony www. profilaktykawmalopolsce.pl, zakładka „Szczepienia ochronne/Szczepienia przeciwko HPV”, gdzie znajdują się m.in. artykuły eksperckie, spoty oraz bannery Programowe.

Rodzicom, którzy stoją przed dylematem, szczepić czy nie? Polecamy szukać rzetelnych informacji na stronach:

http://gis.gov.pl/zdrowie/szczepienia-ochronne

http://koroun.edu.pl/

http://www.pzh.gov.pl/

http://pediatra.mp.pl/szczepieniaochronne

http://ptwakc.org.pl/

http://www.who.int/en/

http://ecdc.europa.eu/en

http://www.cdc.gov/

http://healthycanadians.gc.ca/


Dodatkowe informacje, a także powyższy film dostępny również w formie płyty CD oraz inne materiały dydaktyczne u p. Iwony Koźbiał oraz p. psycholog  Małgorzaty Brózdy.

 HPV_wstep.pdf

HPV_1.pdf

HPV_2.pdf

HPV_3.pdf

HPV_4.pdf

HPV_5.pdf

HPV_6.pdf

HPV_7.pdf

HPV_8.pdf