GIMNAZJALISTO - KONIECZNIE TO PRZECZYTAJ

Rekrutacja 2017/2018

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową
CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO i USTAWICZNEGO
nr 2 w Wadowicach

4 miejsce w województwie dla Zespołu Szkół nr 2 w Wadowicach

 

Projekty Zespołu Szkół nr 2 w Wadowicach zostały sklasyfikowane na 4 miejscu w województwie małopolskim w VI Małopolskim Konkursie Własnych Prac Technicznych, który odbywał się w Krakowie.
 
 
Małopolski Konkurs Własnych Prac Technicznych jest skierowany do uczniów technicznych szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego. Celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowań technicznych z dziedziny elektrotechniki, elektroniki, robotyki i informatyki oraz wspieranie inicjatyw uczniowskich w zakresie wykonywania samodzielnych projektów i prac technicznych. W skład komisji oceniających finał konkursu wchodzili: pracownicy naukowi krakowskich uczelni, przedstawiciele SEP-u, NOT-u oraz krakowscy przedsiębiorcy.
 
Finał konkursu w dniu 19 marca 2015 r. wyłonił następujących laureatów:
I miejsce - Robert Widlak / "Herbringer - dron specjalny"/Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu
II miejsce - Jakub Ślęzak, Szymon Zabijak /"Ramię robota"/Zespół Szkół Elektrycznych Nr 2 w Krakowie
III miejsce - Wojciech Czernoch, Adrian Kołacz, Dawid Adamus /"Drukarka 3D"/Zespół szkół Energetycznych w Krakowie
 
Projekty Zespołu Szkół nr 2 im. ks. St. Staszica w Wadowicach zostały sklasyfikowane na 4 miejscu w województwie małopolskim:
 
1.DronGSZ – do zadań specjalnych
   Autorzy: Damian Glanowski, Szymon Szpilka (technikum informatyczne)
   Opiekun naukowy: mgr inż. Wojciech Biel
 
2.Creeper-bot
   Autorzy: Artur Filipek, Patryk Zarzycki, Jakub Adamczyk (technikum elektroniczne)
   Opiekun naukowy: dr inż. Marcin Matyjasik
 
Projekt: Dron_GSZ - do zadań specjalnych – to statek powietrzny skonstruowany od podstaw spełniający wszystkie założenia wynikające z definicji BEZZAŁOGOWYCH DRONÓW. Bezzałogowe statki latające obecnie wykorzystywane są głównie przez siły zbrojne do obserwacji i rozpoznania, przez co zwykle wyposażone są w osprzęt służący do obserwacji w postaci głowic optoelektronicznych. Dron_GSZ wg klasyfikacji BSP (NATO z 2009 r.) przypisany jest do Klasy I dla której masa określona jest poniżej 150 kg oraz normatywne zastosowanie polega na wsparciu operacji na poziomie taktycznym, czyli na szczeblu drużyny, plutonu bądź kompanii a czas lotu wynosi do 6 godzin. Dron_GSZ - do zadań specjalnych może współpracować z nowoczesnym telefonem komórkowym (smartfon-em) i poprzez to połączenie, można uzyskać następujące zastosowanie: fotografowanie i nagrywanie miejsc trudno dostępnych, reklama oraz przekaz informacyjny.
 
Projekt: Creeper-bot to zespół ramion i platformy umieszczonej na 4 kołach tworzących w całości mobilnego robota. Konstrukcja jest zbudowana z poliamidu, co daje niską wagę robota i dużą wytrzymałość na naprężenia. Za poruszanie ramionami i jeżdżącej platformy odpowiadają silniki krokowe oraz serwomechanizmy. Dla zaoszczędzenia prowadzenia dużej ilości przewodów w robocie zastosowano układ osobnych sterowników i głównego serwera. Inicjacja rozkazów serwera jest wywoływana komunikacją z zewnętrznym modułem bluetooth np. z telefonu lub innego urządzenia z tym modułem. Creeper-bot to robot, który może transportować rzeczy w niebezpiecznych dla zdrowia człowieka warunkach, pracować w środowisku laboratoryjnym oraz magazynach.
 
Małopolski Konkurs Własnych Prac Technicznych został objęty honorowym patronatem przez: Prezydenta Miasta Krakowa, Małopolskiego Kuratora Oświaty, Prezesa Zarządu Krakowskiej Rady Naczelnej Organizacji Technicznej, Prezesa Oddziału Nowohuckiego SEP oraz Dyrektora Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. w Krakowie.

Zdjęcia