GIMNAZJALISTO - KONIECZNIE TO PRZECZYTAJ

Rekrutacja 2017/2018

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową
CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO i USTAWICZNEGO
nr 2 w Wadowicach

Małopolski Konkurs Własnych Prac Technicznych

 

Zespół Szkół nr 2 w Wadowicach („Gorzeń”) zdominował tegoroczny prestiżowy

Małopolski Konkurs Własnych Prac Technicznych Kraków 2012r.

Konkurs skierowany jest do uczniów technicznych szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego. Celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowań technicznych w zakresie elektrotechniki, elektroniki, robotyki i informatyki oraz wspieranie inicjatyw uczniowskich w zakresie wykonywania samodzielnych projektów i prac.

Przedmiotem konkursu są: urządzenia zrealizowane w sposób praktyczny w postaci działających projektów wykonujących określone zadania lub programy komputerowe wspomagające proces edukacyjny oraz programy, które w powiązaniu z konkretnymi urządzeniami technicznymi można wykorzystać w szkole, w przedsiębiorstwie.

Małopolski Konkurs Własnych Prac Technicznych został objęty patronatem honorowym przez: Prezydenta Miasta Krakowa, Małopolskiego Kuratora Oświaty, Prezesa Zarządu Krakowskiej Rady Naczelnej Organizacji Technicznej oraz Prezesa Oddziału Nowohuckiego SEP.

W skład komisji oceniających finał konkursu wchodzili: pracownicy naukowi krakowskich uczelni, przedstawiciele SEP-u, NOT-u oraz krakowscy przedsiębiorcy.

 

Wyniki w kategorii informatyka:

1 miejsce - Daniel Martuszewski uczeń Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznego w Nowym Sączu za wykonanie aplikacji internetowej „E-dziennik” zastępującej tradycyjny dziennik lekcyjny,

2 miejsce - Patryk Jamróz, Maciej Gracjasz, Oskar Kocur uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Wadowicach za „Biometryczne sczytywanie obecności w szkole lub firmie na serwerze wirtualnym z podwójnym zabezpieczeniem”,

3 miejsce - Dominik Cencek uczeń Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2 w Krakowie za wykonanie „Przewodnika TV” - aplikacji stworzonej na platformę mobilną Windows Phone.

wyróżnienie - Piotr Jutka uczeń Zespołu Szkół Nr 2 w Wadowicach za wykonanie „Ewakuacji 3D - wizualizacji 3D budynku szkolnego obrazującej sposoby ewakuacji przy zagrożeniach”.

 

Wyniki w kategorii elektronika/robotyka:

1 miejsce - Mateusz Sobol, Andrzej Gołąb uczniowie Zespołu Szkół Technicznych Nr 1 w Tarnowie-Mościcach za wykonanie „Układu do pomiaru czasu reakcji zawodnika przy starcie motorem żużlowym”,

2 miejsce - Paweł Gąsiorek, Grzegorz Błachut uczniowie Zespołu Szkół w Suchej Beskidzkiej za wykonanie „Głośnika plazmowego”,

3 miejsce - Mateusz Sarapata, Mateusz Kaczmarczyk, Artur Filipek uczniowie Zespołu Szkól Nr 2 w Wadowicach za wykonanie „Bolida F1 sterowanego światłem”.

 

Projekt „Biometryczne sczytywanie obecności w szkole lub w firmie” (II miejsce w województwie małopolskim) to projekt zbudowany w oparciu o trzy platformy: ucznia, nauczyciela, rodzica na serwerze wirtualnym z podwójnym zabezpieczeniem kopii zapasowej. Sczytywanie obecności odbywa się za pomocą weryfikacji linii papilarnych uczniów, następnie zebrane dane wędrują na serwer w sieci WAN (Internet), gdzie zostają zapisane i podwójnie zabezpieczone. Do owych danych ma dostęp w trybie bezpośrednim nauczyciel, który może sprawdzić całą statystykę oraz nawet równoległe klasy np. osoby, które znajdują się na warsztatach szkolnych. Z platformy w trybie bezpośrednim może również korzystać rodzić (lub np. kierownik w firmie) gdzie dobijając się do sieci Internet np. za pomocą telefonu komórkowego może sprawdzić czy w tym momencie jego dziecko jest w szkole, dostaje również informację, jaka jest w tym momencie lekcja, gdzie jest ta lekcja, jaki nauczyciel prowadzi itd. oraz charakterystyczne informacje np., że jutro jest zebranie z rodzicami.

Zabezpieczenie utraty wrażliwych danych na platformie jest określone na poziomie podwójnego zabezpieczenia - został napisany specjalny algorytm, który w ustalonym czasie np. o 3:00 dokonuje przekopiowania wszystkich plików na drugi dodatkowo zbudowany do tego celu serwer zabezpieczający.

od lewej: Maciek Gracjasz, Patryk Jamróz, Oskar Kocur (uczniowie technikum informatycznego)

 

„Ten projekt jest w swojej strukturze całkowicie innowacyjny i pionierski, ma bardzo dużą funkcjonalność zastosowania - nie można oszukać tego systemu oraz wykazuje się ogromną złożonością pod względem programistycznym, urządzeniowym, systemowym i sieciowym a zarazem zbudowany jest tak, aby pokazać estetykę wykonania, czyli swoistą dostępność dla użytkowników, którzy nie mają zaawansowanego kontaktu z nowymi technologiami. Jest to mobilny system, który może być użyty na każdym systemie operacyjnym oraz na każdym urządzeniu techniki komputerowej, który posiada Internet a mianowicie tablet, komórka, laptop, itd. W przyszłości projekt, takie jest założenie ma zostać opatentowany” mówi nauczyciel (opiekun naukowy pracy) Wojciech Biel.

 Film promocyjny projekt:      

http://youtu.be/6d8q7mj2CFg

http://www.youtube.com/watch?v=6d8q7mj2CFg


Projekt "Bolid F1 sterowany światłem" (III miejsce w województwie małopolskim) zasilany jest prądem stałym z akumulatorów. Posiada stały napęd na tylną oś oraz elektryczny układ kierowania, przypominający układ kierowniczy pojazdów samochodowych. Innowacją urządzenia jest sposób sterowania. Bolid porusza się samodzielnie, śledząc tor świetlny, wykonany z diod elektroluminescencyjnych. Sterowanie odbywa się za pomocą sensorów, odbierających światło i zależnie od tego, na którym czujniku pojawi się promień świetlny, układ wysyła impulsy do przekaźników, a te z kolei sterują układem kierowniczym tak, aby bolid utrzymywał zadany kierunek jazdy. Układ elektroniczny nie jest skomplikowany, gdyż udało się wykonać sterowanie z pominięciem programowania i bez zastosowania mikrokontrolera.

od lewej: Mateusz Sarapata, Mateusz Kaczmarczyk, Artur Filipek (uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Wadowicach)

 

 „Naszą inspiracją było skonstruowanie prostego układu sterowania i samodzielnego transportowania towarów w magazynach wózkami paletowymi, półfabrykatów w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Udało nam się jednak oprócz zamierzonego celu, zrealizować projekt, który w przyszłości może znaleźć zastosowanie w sterowaniu pojazdami samochodowymi. Obecnie mamy już pojazdy, które poruszają się po namalowanych pasach, te jednak mogą ulec zatarciu, zasypaniu chociażby śniegiem. Bolid przeszedł pierwszą próbę sterowania światłem. Nasze kolejne kroki pójdą ku sterowaniu indukcyjnemu oraz magnetycznemu, co pozwoli kierować pojazdami niezależnie od panujących warunków atmosferycznych”. 

„W naszej szkole przełamujemy panujące stereotypy. Autorami projektu są trzej uczniowie: dwaj to uczniowie klasy pierwszej Technikum Elektronicznego, a trzeci niebawem skończy klasę trzecią Zasadniczej Szkoły Zawodowej! Jak widać nie musi się chodzić do Technikum, czy Liceum, nie trzeba czekać do klasy maturalnej, żeby coś osiągnąć. Wystarczy tylko mieć ciekawy pomysł, chęci do jego realizacji oraz oczywiście przyjść właśnie do naszej szkoły, aby móc się realizować” mówi nauczyciel (opiekun naukowy pracy) Marcin Matyjasik.

 

Projekt „Ewakuacja 3D” (projekt wyróżniony w konkursie) – to aplikacja zbudowana w oparciu o wizualizację 3D rzeczywistego budynku szkolnego Zespołu Szkół nr 2 w Wadowicach, obrazuje sposoby ewakuacji przy zagrożeniach (np. pożarowych, bombowych, biologicznych itd.) na podstawie wynikowych animacji.

 

Piotr Jutka (uczeń technikum informatycznego)

 

„Ewakuacja 3D jest projektem, który może przynieść ogromne korzyści w dziedzinie BHP przy odpowiednim wykorzystaniu na różnych płaszczyznach, pokazuje inne możliwości opuszczania budynków przy dodaniu dodatkowych planowanych komponentów oraz wykazuje się innowacyjnością, funkcjonalnością i złożonością” mówi nauczyciel (opiekun naukowy pracy) Wojciech Biel.

Małopolski Konkurs Własnych Prac Technicznych promuje i wspiera uczniów zdolnych i nagradza ich prace techniczne jako efekt ich bogatej wiedzy i umiejętności. Konkurs wzbudza zainteresowanie nie tylko wśród uczniów, ale i pracodawców, którym stwarza możliwość pozyskiwania pracowników spośród najlepszych absolwentów szkół technicznych.