GIMNAZJALISTO - KONIECZNIE TO PRZECZYTAJ

Rekrutacja 2017/2018

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową
CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO i USTAWICZNEGO
nr 2 w Wadowicach

XXV Rajd Lotników „Hells Angel”


 
 
Rajd  odbył się 11 września 2015 roku w 71 rocznicę bohaterskiej śmierci 6 członków załogi bombowca “Hell`s Angel”. 13 września 1944 roku grupa bombowa 485-460-464 z 15 Armii Powietrznej USA wystartowała wczesnym rankiem by po kilku godzinach lotu zbombardować zakłady przemysłowe m.in. w Trzebini i Oświęcimiu. 831 eskadra wystartowała z Venosy na południu Włoch. Do rejonu bombardowania dotarło 96 maszyn. Jednym z samolotów był Liberator B-24, nr 4251139, nazwany przez lotników „Hell`s Angel”. Oprócz zwykłej załogi obsady na ten lot dołączono pilota, fotografa i operatora radaru. Samolotem dowodził kpt.Wiliam Lawrence.


W południe, w drodze po wykonaniu zadania „Hell`s Angel” z załogą został trafiony przez obronę niemiecką.  to piąta godzina lotu. Z szybko spadającej maszyny na spadochronach zdążyło wyskoczyć przez luk bombowy pięciu lotników. Nad Zygodowicami maszyna eksplodowała. Zginął kapitan i pięciu członków załogi, którzy nie zdążyli opuścić samolotu. Tragiczny lot miał był 50 lotem bojowym kapitana Lawrenca. Po jego wykonaniu kapitan i kilku członków załogi miało wrócić do ojczyzny.
Pięciu lotników, którzy wyskoczyli na spadochronach zostało pojmanych przez Niemców i odesłanych do obozu jenieckiego. W 1945 roku powrócili do swojej ojczyzny. Ciała poległych sześciu lotników zostały pochowane w lesie w Zygodowicach, a w 1947 roku ekshumowane i przewiezione na amerykański cmentarz wojskowy w Belgii i do USA.
 
Grupa turystów z klasy II Liceum Policyjnego wyruszyła pieszo pod opieką wychowawcy i opiekuna Koła Turystycznego „MECHANIK” z Wadowic przez Babice , Witanowice do Zygodowic gdzie pod pomnikiem poległych lotników znajdowała się meta rajdu. O godzinie 12.30 odbył się apel poległych oraz złożenie kwiatów dla uczczenia bohaterskiej załogi bombowca „Hell`s Angel”.

Zdjęcia