GIMNAZJALISTO - KONIECZNIE TO PRZECZYTAJ

Rekrutacja 2017/2018

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową
CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO i USTAWICZNEGO
nr 2 w Wadowicach

Klasa II Liceum Sportowo-Turystycznego z Gorzenia w Krościenku nad Dunajcem

Klasa druga o profilu sportowo – turystycznym w Zespole Szkół nr 2
im. Ks. Stanisława Staszica w Wadowicach w dniach 18-22 czerwca 2012 weźmie udział w obozie w formie zielonej szkoły. Bazą wypadową dla ekipy z „Gorzenia” będzie Krościenko nad Dunajcem, malownicze miasteczko doskonale znane miłośnikom górskich wędrówek.

Góry nie będą jednak jedyną czekającą na nich atrakcją. Plan bowiem nasi żądni przygód uczniowie mają bardzo urozmaicony. Już pierwszego dnia grupa będzie miała okazję podziwiać przełom rzeki Dunajec z zupełnie dla nich nowej perspektywy, biorąc udział w RAFTINGU, czyli spływie pontonowym, realizowanym przez Szkołę Kajakarstwa Górskiego i Raftingu RETENDO. Emocje gwarantowane!!! Wszystko oczywiście z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa, pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorskiej, do której należy jeden z nauczycieli, p. Marek Babik, instruktor kajakarstwa PZKaj, pasjonat kajakarstwa górskiego, na co dzień uczący języka angielskiego w „Politechnice Gorzeńskej”. Tego dnia również zwiedzanie miasteczka, degustacja pysznych lodów robionych metodą tradycyjną oraz ognisko.

Drugiego dnia będzie okazja zobaczyć pokonaną wcześniej trasę, ale tym razem z góry, wędrując szlakami biegnącymi w Pienińskim Parku Narodowym, prowadzącymi na szczyt Trzech Koron oraz Sokolicy, skąd rozpościera się piękny widok nie tylko na przełom Dunajca, ale także całe pasmo Pienin.

Dzień trzeci to kolejne wyzwanie, tym razem kajakowe. Tu jednak nasza młodzież nie będzie zupełnie „zielona”. We wrześniu 2011 byli już bowiem uczestnikami spływu kajakowego po Jez. Międzybrodzkim, połączonego ze zwiedzaniem elektrowni szczytowo-pompowej na górze Żar. „Młodzież była bardzo zadowolona z wyjazdu. Widać, że złapali przysłowiowego bakcyla! To właśnie ten entuzjazm zachęcił nas do tego by zaplanować scenariusz obozu w ten sposób, by znalazły się w nim również kajaki”, dodaje p. Babik. Spływ kajakowy po Jez. Czorsztyńskim będzie okazją do rozwijania umiejętności kajakowych oraz zwiedzania zamku w Czorsztynie i podziwiania panoramy zamku w Niedzicy.

Czwartego dnia uczestnicy obozu przesiądą się z kajaków na rowery. W ramach jednodniowego rajdu zwiedzą Szczawnicę, Jaworki oraz cerkiew w miejscowości Szlachtowa. Tego dnia również przewidziane jest inne wyzwanie. Organizatorzy jednak, nie chcieli zdradzić na czym będzie ono polegać. Jedno jest pewne-będziemy śledzić poczynania turystów z mechanika i wtedy o tym napiszemy.

Dzień piąty, ostatni dzień obozu to oczywiście wykwaterowanie z domu wczasowego i powrót autokarem do Wadowic. W drodze powrotnej warto jednak przystanąć, doceniając uroki i niepowtarzalną atmosferę drewnianego Kościoła parafii rzymsko-katolickiej św. Michała Archanioła w Dębnie, powstałego przed 1500 rokiem. We wnętrzach tego oto kościoła kręcono znane wszystkim sceny z filmu „Janosik”.

Warto tu wspomnieć, że obóz ten to nie tylko zajęcia ruchowe. Uczniowie, pod okiem swojego wychowawcy, p. Stefana Boryczko, przygotowują się do tego wyjazdu pod kontem wiedzy merytorycznej. Ich praca polega na przygotowaniu referatów oraz różnego rodzaju prezentacji, dotyczących terenów które będą eksplorować. Wiedzą tą będą się wzajemnie dzielić w trakcie wędrówek oraz wieczornych wykładów.

Jak widać, klasa turystyczna w „Gorzeniu” to nie tylko rozszerzenia z geografii, biologii i języka angielskiego. To wiele cennych doświadczeń i wiedzy zdobytej w terenie w ramach rajdów, marszów na orientację, spływów kajakowych, wreszcie w trakcie obowiązkowego obozu dla uczniów klas drugich.
Jak zaznacza organizator, obóz ten może być również organizowany w okresie zimowym jako wyjazd narciarsko-snowboardowy. Zespół Szkół nr 2 ma tu duże możliwości, gdyż posiada liczną kadrę instruktorską w takich dziedzinach jak:

·        Narciarstwo zjazdowe,

·        Snowboard,

·        Kajakarstwo,

·        Pływanie

·        Tenis ziemny,

·        Tenis stołowy,

·        Gimnastyka.

Dzięki temu uczniowie mogą brać udział w zajęciach ruchowych pod okiem fachowej kadry instruktorskiej nie ponosząc dodatkowych kosztów finansowych.

Będziemy pilnie śledzić poczynania turystów z „Gorzenia”. Są żywym dowodem na to, że w ich szkole nie można się nudzić!