GIMNAZJALISTO - KONIECZNIE TO PRZECZYTAJ

Rekrutacja 2017/2018

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową
CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO i USTAWICZNEGO
nr 2 w Wadowicach

Uczniowie „Mechanika” dołączyli do akcji, pomocy dla druha Bogdana

Uczniowie „Mechanika” dołączyli do akcji, pomocy dla druha Bogdana.

Organizowana kolejna akcja oddawania krwi przez uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Wadowicach (popularnego Mechanika) została w tym roku przyspieszona. Tak się składa, że zawsze celem jest niesienie pomocy innym, jednak tym razem prośba strażaka, który pociął rękę piłą, nie pozostała bez odzewu.

Grupowe oddawanie krwi dla naszych uczniów organizujemy dwa razy w roku: w okolicy 6 grudnia (Mikołajki) oraz 21 marca (początek wiosny). W tym roku nagła sytuacja zmieniła plany. Nasi uczniowie bardzo często są systematycznymi dawcami krwi. Organizujemy wyjścia nie tylko po to, aby zrobić uczniom dzień wolny i żeby dzięki oddaniu krwi otrzymali czekolady. Tak naprawdę akcje mają cel wychowawczy, zachęcają uczniów i ich bliskich do udziału w akcjach honorowego oddawania krwi w przyszłości. Podnoszą świadomość społeczną, która pokazuje że są sytuacje, w których ktoś, czasem zupełnie nam obcy potrzebuje pomocy. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że może kiedyś my będziemy potrzebować pomocy. Dla większości społeczeństwa jesteśmy obcymi i być może wtedy też ktoś bezinteresownie będzie mógł zrobić coś dobrego dla nas.

Krew jak wiemy jest bezcenna i nie można jej wyprodukować, dlatego tak ważne jest dbanie o to, aby w miarę możliwości, gdy nie ma przeciwwskazań, postarać się pójść do punktu krwiodawstwa, zarejestrować się i oddać zaledwie 450 ml życiodajnego płynu. Całość zajmie około 30 minut i na pewno nie wpłynie na tryb naszego dnia, nie spowoduje komplikacji w życiu zawodowym czy osobistym. Należy dodać że w dniu oddania krwi przysługuje nam pełnopłatny urlop w pracy, dla naszych uczniów - dzień wolny oraz kolejny zwalniający od odpowiedzi ustnych na zajęciach. Jakby na to nie patrzeć –  same korzyści;-)

 

dr inż. Marcin Matyjasik


Zdjęcia