GIMNAZJALISTO - KONIECZNIE TO PRZECZYTAJ

Rekrutacja 2017/2018

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową
CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO i USTAWICZNEGO
nr 2 w Wadowicach

Lody - smaczne zagrożenie dla naszego zdrowia

 

Kto z nas nie lubi lodów? Komu nie kojarzą się ze słońcem, latem , wakacjami, wypoczynkiem? W upalne dni to największy smakołyk. Zajadamy się nimi, traktujemy je jak delicje, coś co poprawia nam nastrój, zaspokaja nasze zachcianki na słodkości i przynosi chwilowe ochłodzenie w upalny dzień.
Czy wkładając do ust porcję lodów zastanawiamy się, ile w nim jest śmietany, cukru, wanilii, owoców, orzechów, migdałów, czekolady i innych z pozoru zdrowych składników?
 
 
Prawidłowe lody powinny się składać z mleka, śmietany, jajek i ewentualnie dodatków w postaci orzechów, kakao, koniaku itd. Obecnie żółtka jaj zostały zastąpione przez sztuczne emulgatory takie jak: mono i diglicerydy  oraz estry  sorbitanu.  Dodatkowo lody zawierają mono i diglicerydy. Związki te są otrzymywane z olejów, które posiadają wysoką zawartość nasyconego tłuszczu, ale nadal są uwodornione. Sorbitan potasu jest kolejnym związkiem dodawanym do lodów. Jest to tzw. konserwant który działa bakterio-, grzybo- i  wirusobójczo. Niestety, po dostaniu się do Twojego przewodu pokarmowego, działa tak samo w pierwszym rzędzie wybijając niezbędne do życia dobre bakterie, więcej ma stronie