GIMNAZJALISTO - KONIECZNIE TO PRZECZYTAJ

Rekrutacja 2017/2018

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową
CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO i USTAWICZNEGO
nr 2 w Wadowicach

Wirus Ebola - jak uniknąć zakażenia?

 


Wirus Ebola - jak uniknąć zakażenia, co to jest Ebola i jak się objawia.
 
 
 
Wirus Ebola - gorączka krwotoczna jest rzadką i ciężką chorobą, często ze skutkiem śmiertelnym wywoływaną przez wirus Ebola. Wirus przenosi się przez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi (np. śliną, moczem, wymiocinami) osób zakażonych, żywych lub zmarłych.
Chorobą można zarazić się przez bezpośredni kontakt z krwią i innymi płynami ustrojowymi martwych lub żywych dzikich zwierząt takich jak małpy, nietoperze i antylopy leśne.
 
Objawy wirusa Ebola:
Po upływie od dwóch do nawet 21 dni po wystawieniu na działanie wirusa choroba może rozpocząć nagle od wystąpienia gorączki, bólu mięśni, osłabienia, bólu głowy i bólu gardła.
Następny etap choroby to wymioty, biegunka, wysypka i zaburzenia funkcjonowania wątroby oraz nerek. U niektórych występują także obfite krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne oraz niewydolność wielonarządowa.
 
Jak uniknąć zakażenia wirusem Ebola:
Ryzyko zakażenia wirusem Ebola jest bardzo małe. Osoba musi mieć styczność z płynami ustrojowymi osoby zakażonej, żywej lub martwej lub zakażonego zwierzęcia. Przypadkowy kontakt w miejscach publicznych z osobami zakażonymi nie powoduje wirusa. Nie można się też zarazić wirusem Ebola za pomocą pieniędzy, artykułów spożywczych lub w wyniku pływania w basenie. Komary nie przenoszą wirusa, oraz wirus ten nie przenosi się drogą powietrzną jak np: wirus grypy. Wirus Ebola łatwo ginie wskutek działania mydła, wybielacza, światła słonecznego i wysokiej temperatury lub suszenia. Pranie w pralce skażonego ubrania niszczy wirusa. Wirus Ebola może przeżyć tylko przez krótki czas na powierzchniach wystawionych na działania słońca. Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa Ebola w wyniku kontaktu ze sprzętem lub skażonymi materiałami w placówkach ochrony zdrowia.
 
 
Czytaj więcej…………….

http://gis.gov.pl/?go=news&id=209