Kleje do metalu – podstawowe informacje

Kleje do metalu mogą być dobrym zastępnikiem spawania, nitowania czy mocowania śrubami. Kluczowe jest tu odpowiednie zaprojektowanie połączenia – najlepiej stworzyć takie, w którym klejona powierzchnia jest możliwie jak największa i aby działały na nie przede wszystkim siły ścinające. Zgodnie z nazwą kleje do metalu są użyteczne w przypadku większości metalu, takich jak żelazo, miedź, tytan, mosiądz, stal czy aluminium.

Jakie kleje zastosować do łączenia metali?

W celu łączenia metalu można wykorzystać kilka rodzajów kleju:

  • kleje epoksydowe,
  • kleje metakrylowe,
  • kleje poliuretanowe,
  • silikony.

Wybór kleju powinien zależeć przede wszystkim od warunków pracy naszego złącza klejowego. Wyróżnia się 12 takich warunków: klej do metalu na gorąco, klej do metalu na mokro, klej do metalu przewodzący ciepło, klej do metalu przewodzący prąd, klej do metalu i drewna, klej do metalu i szkła, klej do metalu i gumy, klej do metalu na rdzę, klej do metalu na zewnątrz, klej do metalu i plastiku oraz klej do metalu i metalu.

Dodaj komentarz