Przygotowujemy auto na… wiosnę!

Cześć!

Mamy wiosnę  No może jeszcze trochę nam do niej brakuje, ale jednak widać, że zbliża się wielkimi krokami. Tak więc przygotowałem dla Was kilka ciekawych porad dotyczących tego jak przygotować auto właśnie na tę porę roku. Za niedługi czas na pewno okażą się one Wam niezmiernie przydatne.
Tak więc zapraszam Was do lektury!

 

Pierwszą poradą jaką dla Was dziś przygotowałem, będzie prosta kontrolna wizyta w warsztacie samochodowym. Wiem, że część z Was może powiedzieć, że „kontrolnie” to Wy sami sobie sprawdzicie swoje auto, szczególnie w praktyce. Jednak samochód jest środkiem lokomocji, który powinien być sprawny w 100%! Tak więc samemu owszem, możemy sprawdzić takie rzeczy jak na przykład prawidłowe działanie świateł, czy na przykład to czy nasze wycieraczki dobrze zbierają wodę i pracują cicho, nie przeszkadzając i nie rozpraszając nas podczas jazdy. Sami możemy także nasmarować uszczelki wazeliną oraz dokładnie umyć całe auto, jednak takie rzeczy jak na przykład między innymi nawoskowanie nadwozia, lepiej zostawić już fachowcom. To właśnie do warsztatu samochodowego powinniśmy również zgłosić się, by na przykład wykonać pomiar temperatury wrzenia płynu hamulcowego oraz także sprawdzić system ABS oraz system działania hamulcowego.
Warto też sprawdzić stan naszej klimatyzacji, ponieważ coraz to większe temperatury będą „wymuszały” na nas, korzystanie z jej dobrodziejstw

 

Kolejną poradą, którą dla Was przygotowałem w dzisiejszym wpisie, również jest odwiedzenie pewnego serwisu usługowego, tym razem jednak chodzi o profesjonalną myjnię samochodową. Wiadomo, że samochód możemy umyć sami, oszczędzając na tym. Szczególnie wiosną, gdy nie musimy martwić się już tak bardzo o to, że nasz pojazd po prostu w nocy zamarznie i będziemy mieli więcej problemów z jego „kąpieli” niż korzyści. Jednak przynajmniej pierwsze mycie samochodu tą słoneczną porą roku, powinno odbyć się w profesjonalnej myjni samochodowej. Już Wam tłumaczę dlaczego Mianowicie zimą nasze auto, głównie jego dolne części, szczególnie narażone są na działanie przeróżnych substancji, które to właśnie o tej porze roku są najczęściej obecne na naszych drogach. Chyba każdy łatwo może się domyślić o jakie substancje chodzi  Tak, właśnie to sól i piasek, którymi zimą posypuje się ulice, może dostać się do niemal każdego zakamarka naszego auta i wyrządzić w nim niemałych szkód. Tak więc oprócz dokładnego czyszczenia, powinniśmy także zdecydować się na konserwację niektórych części, a czasem także na wymianę. Wiadomo przecież, że bezpieczeństwo na drogach jest najważniejsze, a wspomniane przeze mnie usługi, profesjonalnie przeprowadzi tylko myjnia. Kolejne „kąpiele” naszego samochodu, możemy przeprowadzać sami, jeśli tylko oczywiście nie chcemy dalej korzystać z usług profesjonalnych myjni samochodowych

Kolejną, trzecią już w ramach dzisiejszego wpisu poradą, którą dla Was przygotowałem, będzie po prostu sprawdzenie oświetlenia zewnętrznego oraz akumulatora. Jak powszechnie wiadomo, oba te aspekty są niezmiernie ważne dla Nas i dla naszego pojazdu, oczywiście nie tylko wiosną. Jednak to wiosną powinniśmy sprawdzić na przykład stan świec zapłonowych oraz przewodów wysokiego napięcia, gdy nasze auto jest wyposażone w silnik z tak zwanym zapłonem iskrowym . Powinniśmy także sprawdzić stan świateł, mianowicie sprawdzić czy reflektory nie „parują”. Czasem warto jest również pokusić się o wymianę żarówek, tak dla własnego spokoju i pewności

Czwartą i zarazem ostatnią poradą jaką dla Was dzisiaj przygotowałem, będzie sprawdzenie stanu oleju oraz innych płynów eksploatacyjnych naszego samochodu. To właśnie wiosną powinniśmy wymieniać chociażby olej, ponieważ po zimie wykazuje on znacznie gorsze właściwości. Wiąże się to z jego degradacją, która powstała na skutek kondensacji pary wodnej dostającej się właśnie do oleju. Cała ta sytuacja związana jest głównie ze zbyt wysoką różnicą temperatur z jaką mamy do czynienia zimą.
Warto również uzupełnić ilość płynów do wartości wymaganych

Pamiętajcie, że do wiosny jeszcze trochę, jednak warto zawczasu podjąć przygotowania.
Oczywiście pamiętajcie też, że wybierając odpowiedni serwis do przeglądu skrzyni biegów, najlepiej jest „serwisować się” w autoryzowanych warsztatach.

Z mojej strony to na tyle, zapraszam Was więc za tydzień i życzę udanego weekendu!